همزمان با پنجمین روز از دهه مبارک فجر
بهره‌برداری از چندین طرح تولیدی و عمرانی در ساوه آغاز شد

همزمان با پنجمین روز از دهه مبارک فجر بهره‌برداری از چندین طرح تولیدی، کشاورزی و عمرانی در مراسمی با حضور استاندار مرکزی در شهرستان ساوه آغاز شد.

خبرگزاری فارس: بهره‌برداری از چندین طرح تولیدی و عمرانی در ساوه آغاز شد

به گزارش خبرگزاری فارس از اراک بعد از ظهر امروز محمد حسین مقیمی استاندار مرکزی به همراه تنی چند از مدیران دستگاه‌های اجرایی استان بعد از بهره‌برداری از پروژه‌های شهرستان زرندیه راهی شهرستان ساوه شدند و چندین طرح تولیدی، کشاورزی و عمرانی را در این شهرستان مورد بهره برداری قرار دادند.

بر اساس این گزارش استاندار مرکزی در بدو ورود به شهرستان ساوه در گلزار شهدای این شهرستان حضور یافت و ضمن ادای احترام به مقام شامخ شهدا بار دیگر با آرمان‌های بلند شهدا تجدید عهد و پیمان کرد.

بهره‌برداری از بزرگ‌ترین و مجهزترین گلخانه تولید گل رز استان از جمله طرح‌های کشاورزی بود که در مراسمی با حضور مسئولان در این شهرستان مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

در این مرکز که از نظر تجهیزات، بزرگترین گلخانه استان محسوب می‌شود سالانه 120 شاخه گل رز در هر متر مربع تولید و روانه بازار خواهد شد.

این گلخانه در دو گلخانه مجزای پنج‌ هزار متری با اعتبار 850 میلیون تومان احداث شده که گل شاخه بریده و پایه‌ مادری تولید می‌کند و در کنار آن نیز گلخانه 10 هزار متری دیگری نیز با اعتبار یک میلیارد تومان احداث و به تولید بادمجان فعال است.

با بهره‌برداری از این مرکز 27 فرصت شغلی جدید در این شهرستان فراهم شد.

استاندار مرکزی نیز در حاشیه این مراسم از حمایت بخش دولتی از یکپارچه‌سازی اراضی کشاورزی خبر داد و گفت: با توجه به کمبود آب و اهمیت مصرف بهینه آب در بخش کشاورزی باید سیاست‌های استفاده از شیوه‌های نوین در کشت و تغییر الگوی کشت را در دستور کار قرار دهیم که در این راستا باید کشت گلخانه‌ای و شیوه‌های نوین کشت مورد توجه قرار گیرد و روش‌های نوین جایگزین روش‌های سنتی در کشاورزی شود.

وی اظهار کرد: استان مرکزی با توجه به اینکه از ظرفیت‌های لازم در این بخش برخوردار است باید با اتخاذ این سیاست اصلاح روش‌های کشت  را در برنامه‌های فعالان عرصه کشاورزی استان قرار دهد.

همچنین در ادامه و به همین مناسبت مشعل گاز پنج روستای آسیابک، بندچای، قیزقلعه، نشوه و ده‌آقا از توابع شهرستان ساوه در مراسمی با حضور مسئولان روشن شد.

این پروژه‌ها با اعتباری بالغ بر 15 میلیارد و 120 میلیون ریال به اجرا در آمده است.

برای گازرسانی به این روستاها 34 هزار و 400 متر شبکه و خط تغذیه گاز از نوع پلی‌اتیلن و فولادی اجرا و دو عدد ایستگاه تقلیل فشار TBS به ظرفیت دو هزار و 500 متر مکعب نصب شده است.

فاز دوم سامانه تله‌متری ساوه نیز در مراسم جداگانه‌ای راه‌اندازی و مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

فاز اول این سامانه در سال 85 تا 86 احداث و مورد بهره‌برداری قرار گرفت و 29 حلقه چاه آب، هفت باب مخزن ذخیره آب و ایستگاه پمپاژ آب را پوشش داد.

با راه‌اندازی فاز دوم نیز 16 حلقه چاه، سه باب مخزن ذخیره آب و یک ایستگاه پمپاژ زیر پوشش قرار گرفت.

اعتبار هزینه شده فاز دوم این سامانه پنج هزار و 351 میلیارد ریال بوده است.

راه‌اندازی این سامانه نقش موثری در افزایش ضریب اطمینان شبکه و تنظیم مناسب فشار در نقاط مختلف شبکه و ارتفاع آب در مخازن، تأمین به موقع و مناسب آب برای مشترکان، جلوگیری از سرریز و هدررفت آب مخازن، کاهش قابل توجه استهلاک سرمایه، تجهیزات و تأسیسات و صرفه‌جویی در مصرف برق دارد.

افتتاح شهرداری آوه از دیگر برنامه‌های پنجمین روز دهه مبارک فجر در شهرستان ساوه بود.