رئیس اداره بهزیستی کاشان:
فرزندخواندگی چالش بزرگ بهزیستی کاشان است

رئیس اداره بهزیستی شهرستان کاشان فرآیند فرزندخواندگی خارج از حوزه بهزیستی را بزرگترین چالش پیش روی حوزه اجتماعی بهزیستی اعلام کرد.

خبرگزاری فارس: فرزندخواندگی چالش بزرگ بهزیستی کاشان است

به گزارش خبرگزاری فارس از کاشان، امین عسگری عصر امروز در نشست هم‌افزایی مسئولان این شهرستان اظهار داشت: انجام پروسه و مراحل قانونی فرزندخواندگی توسط وکلا در خارج از حوزه بهزیستی منجر به خرید و فروش کودکان می‌شود.

وی افزود: متأسفانه با انجام برخی راهکارهای قانونی، بهزیستی را دور زده و کودکان به افرادی تحویل می‌دهند که صلاحیت نگهداری کودکان را ندارند که در نتیجه منجر به خرید و فروش کودکان می‌شود.

معاون مدیرکل بهزیستی استان اصفهان خاطرنشان کرد: پروسه فرزندخواندگی ازطریق بهزیستی در یک پروسه زمانی محدود زیر نظر مددکاران اورژانس اجتماعی انجام می‌شود و در صورت تأیید صلاحیت این افراد این پروسه با نظارت بهزیستی تمدید می‌شود.

وی با اشاره به تأسیس اورژانس اجتماعی از سال 79 و سابقه 13 ساله فعالیت آن گفت: اورژانس اجتماعی فعالیت‌های چشمگیری برای کاهش آسیب‌های اجتماعی طی 13 سال گذشته انجام داده است.

عسگری یادآور شد: 25 درصد از پرونده‌های ارجاعی از سوی مراجع دادگستری و نیروی انتظامی به اورژانس اجتماعی منجر به مصالحه شده است و از فروپاشی 25 درصد از خانواده‌هایی که در معرض آسیب‌های اجتماعی قرار داشتند، جلوگیری شده است.

وی تعامل با دستگاه‌های قضایی برای ارجاع پرونده‌های خانوادگی به اورژانس اجتماعی و شورای حل اختلاف را قابل تقدیر دانست و گفت: متأسفانه این تعامل توسط شعبات دادگستری کمرنگ‌تر بوده است.

به گفته وی چنانچه دادگستری، شعبات دادگاه خانواده و کلانتری‌ها تشخیص دادند پرونده‌ای نیاز به مشاوره برای مصالحه دارد به اورژانس اجتماعی ارجاع داده تا توسط مشاوران متخصص و مجرب، مشاوره رایگان داده شوند. 

عسگری همچنین، همکاری‌های بین‌بخشی نهاد و ارگان‌های مرتبط با بهزیستی را در روند کیفیت فعالیت‌های حوزه اجتماعی برای کاهش معضلات اجتماعی مؤثر خواند.

جانشین فرمانده انتظامی کاشان نیز بی‌تفاوتی نسبت به شرح وظایف برخی از نهادها و ارگان‌ها را زمینه‌ساز افزایش پرونده‌های حوزه اجتماعی و شلوغی دادگستری و دادگاه‌های خانواده دانست و گفت: با شلوغ شدن دادگستری‌ها، نیاز به توسعه دادگستری‌ها، زندان‌ها و نیروی انتظامی وجود دارد.

سرهنگ محمد حسین زاهد افزود: بی‌تفاوتی ریش سفیدان خانواده برای حل مشکلات خانوادگی نیز یکی از مسائلی است که در افزایش پرونده‌های موجود در مراجع قضایی مؤثر بوده است.

به گفته وی، افراد صاحب‌نام و خوشنام جامعه اعم از وعاظ، مداحان و ائمه جمعه و جماعات باید بیش از گذشته آسیب‌های اجتماعی را برای مردم کالبدشکافی کنند.

جانشین فرمانده انتظامی کاشان خاطرنشان کرد: ارتباط وعاظ و دادگستری برای بررسی مهمترین اولویت‌های معضلات و آسیب‌های اجتماعی و توجه به آن در سخنرانی‌ها می‌تواند در کاهش آسیب‌های اجتماعی نقش مهمی داشته باشد.

زاهد با اشاره به بالا بودن انتظار عمومی از نیروی انتظامی برای رفع مشکلات ترافیکی، خانوادگی و طلاق افزود: در حالی همه از نیروی انتظامی برای حل تمامی مشکلات اجتماعی انتظار دارند که تنها بخشی از این مشکلات در حوزه فعالیت‌های نیروی انتظامی است.

وی تلاش‌های بهزیستی را برای رفع مشکلات و آسیب‌های اجتماعی قابل تقدیر خواند و تأکید کرد: تلاش‌های قابل توجه بهزیستی برای حل مشکلات اجتماعی در اجتماع مغفول باقی مانده است.

به گفته وی با توجه به مهمانّ‌پذیر بودن کاشان و آسیب‌های ناشی از آن، در حال حاضر 40 هزار نفر از افاغنه در این شهرستان اسکان دارند که دارای خودرو و خانه مسکونی هستند که سند آن به نام افراد ایرانی است.